Horolezecká abeceda je pokřtěná
17.01.2008 Pískem z nejmenované české lezecké oblasti byla včera v čajovně Klubu cestovatelů Karavanseráj slavnostně pokřtěna Horolezecká abeceda. Kmotry knihy se stali nejúspěšnější československá horolezkyně padesátých let Blažena Karasová a nejúspěšnější český horolezec let sedmdesátých Václav Širl, který knihu rovněž lektoroval, a herečka Zuzana Kajnarová. Křtu Horolezecké abecedy se za pozorného dohledu představitelů především outdoorových médií zúčastnila převážná většina členů autorského kolektivu, většina lektorů knihy a další hosté, počínaje členy realizačního týmu (mj. grafik Karel Karász, redaktorka Pavlína Machková, webmaster Roman Kvasňa) přes bývalé špičkové horolezce, horolezecké funkcionáře, instruktory a trenéry, techniky a bezpečáky např. Petra Jandíka, Jana Prokeše, Petra Schnabla, Jana Poláka, Karla Kocourka, Jana Puše až po předsedkyni Českého horolezeckého svazu Alenu Čepelkovou a tajemnici České speleologické společnosti Veroniku Vlčkovou. Všem ctěným hostům tímto děkujeme.
Zcela zvláštní poděkování si zaslouží kolektiv OutdoorFóra, který v Klubu cestovatelů s posledními zbylými autory statečně hájil pozice až do zavírací hodiny. Určitým neúspěchem se ukázala třetí soutěž na našich stránkách, jejíž výherce měl být na křtu vylosován. Narozdíl od soutěží předcházejících, ve kterých jsme přijaté správné odpovědi počítali na stovky, tentokrát Chána nikdo nepoznal. Hora na obrázku je Chan Tengri, avšak na historické fotografii (s poměrně malým zaledněním), a fotografovaný z poněkud nezvyklého pohledu. Připravujeme proto novou soutěž o stejné ceny.
-red-
Foto (všech 10 fotografií na této stránce): Jan Polák
(www.horyinfo.cz)
Kmotři knihy a hosté:
Blažena Karasová-Cvrková (nar. 1922)
Mistryně sportu, přední československá horolezkyně padesátých let, absolvovala řadu významných výstupů a prvovýstupů zejména na Kavkaze, v Tatrách a Alpách.Dlouholetá trenérka československého reprezentačního družstva žen, zakladatelka mezinárodního sdružení RHM při UIAA.
Blažena Karasová rovněž působila v metodické oblasti. Zajímavostí může být, že se minimálně jako ilustrátorka podílela téměř na všech významných českých učebnicích horolezectví. Poprvé v r. 1944, kdy se podílela na příručce Horolezecká abeceda Františka Kutty, naposledy v r. 1990, v poslední souhrnné české učebnici Horolezectví od Vladimíra Procházky.
Václav Širl (nar. 1944)
Mistr sportu, přední československý horolezec sedmdesátých let. Působil mj. v norském pohoří Romsdale (zimní výstup stěnou Trollů), v Alpách, na Kavkaze i Tatrách. Na českých pískovcích absolvoval více než tisíc výstupů a prvovýstupů. Dodnes je aktivním horolezcem.Jako metodik a publicista úzce spolupracoval s předním slovenským teoretikem Ivanem Dieškou, podílel se na několika mimořádných a svojí koncepcí ojedinělých publikacích (I. Dieška: Horolezectvo-Encyklopédia; I. Dieška, V. Širl: Horolezectví zblízka).
Působil rovněž v týmu Horolezecké abecedy, kterou lektoroval a připomínkoval.
Zuzana Kajnarová (nar. 1982)
Po maturitě na víceletém gymnáziu v Ostravě absolvovala Divadelní akademii múzických umění v Praze. Poté nastoupila do angažmá v Městských divadlech pražských, kde účinkuje dodnes. Kromě divadelní činnosti se věnuje také filmové, televizní a rozhlasové tvorbě a dabingu. V létě zazářila v rámci Letních Shakespearovských slavností na Pražském Hradě ve hře Bouře. Aktuálně ji můžete vidět např. v divadle Rokoko v inscenacích Hra vášní a V jámě lvové.Role kmotry se ujala ráda i proto, že má blízký vztah k horám a turistice, který získala již v dětství v turistickém oddíle. „Kniha je krásná, a myslím, že může zaujmout nejen horolezce, ale i všechny příznivce přírody, turistiky a outdoorových sportů. Navíc může kniha jistě pomoci zachránit životy mnoha mladých sympatických horolezců.“ ;-)
Více informací zde:
www.mestskadivadlaprazska.cz/herci/zuzana-kajnarova-18.html
www.cfn.cz/detail_osoba.php?oid=101176
www.osobnosti.cz/zuzana-kajnarova.php
Další informace o průběhu křtu např.:
Paličův zanedbatelný sněhoblog
HoryInfo.cz
HO Vsetín
Lezec.SK
Sportovni.net
Co o nás napsala ČTK:
Kniha Horolezecká abeceda má pomoci začátečníkům i zkušeným
Praha 15. ledna (ČTK) – Nikoli tradičním sektem, ale pískem ze skal křtili dnes autoři v čajovně Klubu cestovatelů Karavanseráj knihu s názvem Horolezecká abeceda. Rozsáhlá publikace má pomoci začátečníkům i zkušeným milovníkům hor ve všech odvětvích lezení a pobytu ve vysokohorském prostředí, autoři pod vedením Tomáše Franka z vydavatelství Epocha kladli rovněž velký důraz na bezpečnost a prevenci kritických situací a zranění. „Je to největší a nejrozsáhlejší kniha, která tady o horolezectví kdy vyšla,“ glosoval Frank v rozhovoru pro ČTK publikaci o více než 600 stranách. „V České republice sedmnáct let taková kniha nevyšla. Snažili jsme se tam nacpat mimo jiné i všechno vědění pro začínající horolezce, co by všechno měli znát a umět,“ uvedl Frank, vedoucí devítičlenného kolektivu autorů. Kniha pojednává o skalním lezení, klasickém horolezectví a expedičním lezení, vysokohorské turistice, o zajištěných cestách, takzvaných feratách, skialpinismu, speleoalpinismu v jeskyních či canyoningu, jak se říká slaňování ve vodopádech. „Soustředili jsme se také na problematiku bezpečnosti, meteorologie či geologie, což s pobytem v horách úzce souvisí,“ upozornil Frank. V publikaci se čtenáři také dozvědí vše o problematice lavinového nebezpečí. Kolektiv autorů pracoval na publikaci takřka tři roky. „Kniha je velmi komplexní, popisujeme tam i záchranné techniky,“ uvedl Frank, bývalý předseda Bezpečnostní komise Českého horolezeckého svazu (ČHS).„My jsme mu říkali, hrobařík‘,“ řekla s úsměvem a trochou nadsázky přítomná předsedkyně ČHS Alena Čepelková. „Tak snad ta kniha přispěje i k tomu, aby na horách bylo co nejméně úrazů,“ dodala.
Fotografie z křtu jsou i s popiskami ke stažení k dispozici ZDE. Naleznete zde i obálku knihy v PDF.
-red-
Foto (všech 10 fotografií na této stránce): Jan Polák
(www.horyinfo.cz)