Horolezecká abeceda - ilustrace

OSOBNOSTI: 24. 3. 1913 – v Krkonoších zahynuli Hanč a Vrbata


24.3.2009 Při "VIII. mezinárodním lyžeckém závodu distančním na 50 km o putovní cenu Českého zemského svazu ku povznesení návštěvy cizinců v království Českém" v Krkonoších tragicky zahynuli Bohumil Hanč, a Václav Vrbata.

Bohumil Hanč (19. 11. 1886 – 24. 3. 1913), několikanásobný lyžařský mistr Království českého Bohumil Hanč (19. 11. 1886 – 24. 3. 1913), několikanásobný lyžařský mistr Království českého
Václav Vrbata (11. 10. 1885 – 24. 3. 1913), v sokolském kroji - člen lyžařského odboru TJ Sokol Václav Vrbata (11. 10. 1885 – 24. 3. 1913), v sokolském kroji - člen lyžařského odboru TJ Sokol
Nejúspěšnější lyžař „zlaté éry českého lyžování“ ve které Češi poráželi i tehdy zpravidla suverénní seveřany, Bohumil Hanč byl vynikající běžec, sedminásobný mistr Království českého, výborný lyžařský cvičitel. Hanč podlehl podchlazení, když (aniž by to věděl) zůstal sám na trati závodu, který všichni ostatní pro nepříznivý zvrat počasí vzdali. Zmizení populárního závodníka, jednoho z favoritů závodu, vyvolalo do té doby v Krkonoších a českých horách vůbec nebývale rozsáhlou záchrannou akci. Její výsledek však vyzněl naprázdno. Hanče zachránci nalezli ve vánici ještě živého, zemřel však brzy poté na Luční boudě, kam jej dopravili. V téže oblasti, kde byl nalezen Hanč na Zlatém návrší, zahynul rovněž Hančův přítel Václav Vrbata, o kterém se spekuluje, že chtěl Hanče na trati podpořit nebo jej šel ve zhoršujícím se počasí hledat. Ve sněhové bouři Vrbata poskytl Hančovi část svého oděvu, ačkoli věděl, že nasazuje vlastní život. To bylo posuzováno jako základní čin v pomoci člověka člověku v horách, a proto je 24. březen slaven jako Den Horské služby v ČR.
-tof-

Poznámka:
Použité ilustrace pochází z brožury Kožík, F., Synové hor, Státní tělovýchovné nakladatelství, Praha 1955, která se stala rovněž předlohou pro filmové zpracování tragické události.
Repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2024

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory