Horolezecká abeceda - ilustrace

Březnový Festival ProTibet 2009


Březnový Festival ProTibet 2009
26.2.2009 Tisková zpráva: Občanské sdružení M.O.S.T. pořádá již osmý ročník Festivalu ProTibet. Kulturní akce tohoto ročníku festivalu se budou konat v Ostravě, Praze, Olomouci, Pardubicích, Opavě, Frýdku-Místku, Přerově a Poličce.

Tento ročník Festivalu ProTibet je významný také tím, že se ho účastní přímo Tibeťané žijící jak v ČR tak v zahraničí. Festival má za cíl upozornit nejen na 50 let násilného obsazení Tibetu Čínou, na porušování lidských práv, ale také přiblížit himalájskou kulturu a život Tibeťanů v exilu.
Festival přinese české veřejnosti širokou škálu kulturních akcí a možností odpočinku. Návštěvníci se mohou těšit na výstavy fotografií, zhlédnout dokumentární filmy, zúčastnit se zajímavých přednášek či autorských čtení nebo zajít na kvalitní hudební představení. Festival se zaměřuje na všechny věkové kategorie včetně školní mládeže. V Pardubicích pak před Tibeťany vystoupí děti z praktické školy Svítání.

Na koho se můžete těšit?

Významnou návštěvou festivalu bude Lama Kalsang učitel tibetského buddhismu, který bude přednášet o tibetské kultuře a buddhismu. S dalšími Tibeťany se mohou návštěvníci setkat na řadě koncertů. Vystupovat bude Tibeťan Lobsang Dargye žijící v Irsku, který hraje tradiční tibetskou hudbu a zpívá. Dále vystoupí Tibeťan Sonam Tsering žijící v ČR, který hraje na tradiční nástroje buddhistických mnichů. V Pardubicích pak před Tibeťany vystoupí děti z praktické školy Svítání.
Hudební fanoušky alternativy a minimalismu potěší Vladimír Václavek a také koncerty alternativně - rockových skupin Jesus Om nebo Všehomír. Všechny vystupující spojuje vztah k tibetské kultuře, která se projevuje v jejich tvorbě.
Ozdobou letošního ročníku bude také herečka Květa Fialová, která přečte tibetské příběhy.
Dne 10. března si každoročně připomínáme obsazení Tibetu Čínou. Na znamená solidarity s tibetským národem bude v Ostravě malována tibetská vlajka a v Pardubicích se uskuteční svíčková vigilie.
Milovníci filmu budou mít vzácnou příležitost zhlédnout premiéru dokumentu "Poselství Tibeťanů", který natočil pan Arnaud Desjardins. Dokument mapuje situaci Tibeťanů v 60. letech 20. století a vznikl za podpora J.S. dalajlamy. Na programu jsou také filmy a besedy s autorem dokumentů o Tibetu, s panem Ing. Zdeňkem Urbancem.
O životě Tibeťanů a tibetských dětí v indickém exilu se návštěvníci mohou dovědět na přednáškách koordinátorek projektů o.s. M.O.S.T. Ing. Jany Neborákové a Mgr. Karin Machaté. Obě pracovaly půl roku v indických Himalájích v tibetských exilových vesničkách v roce 2008. Přednášky budou doplněny jedinečným dokumentem Útěk přes Himálaj.
O své zážitky z pobytu v buddhistickém klášteře se podělí člen občanského sdružení M.O.S.T. Adam Kubesa. Do Tibetu nás svými příběhy z cest zavedou pozvaní hosté jako např. Markéta Dolistová nebo Mgr. Hana Valečková. Do atmosféry oblasti Himalájí se přeneseme i výstavou fotografií MUDr. Pavla Béma a přednáškou cestovatele Ing. Oldřicha Bubáka.
Na besedě "Tibet a česká politika" vystoupí PhDr. Kateřina Jacques z poslanecké Skupiny přátel Tibetu, aby umožnila zájemcům nahlédnout do zákulisí české politiky a jejímu vztahu k Tibetu a Číně.
V neposlední řadě se příznivci "Střechy světa" doví o českých dobrovolnících, kteří se při svém loňském pobytu v Himalájích Malého Tibetu zaměřili zejména na místní ekologii.

Program festivalu ProTibet 2009


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2024

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory