VÝROČÍ: 14. 12. 1911 – dobytí jižního pólu
14.12.2008 Jako první člověk, který stanul na jižním pólu se do historie světové geografie nesmazatelně zapsal norský polárník Roald Amundsen.
Roald Engelbregt Gravning Amundsen (1872 – 1928) se stal prvním člověkem, který stanul na jižním pólu zároveň pak byl v roce 1926 rovněž velitelem expedice, která na palubě vzducholodi Norge přeletěla z Evropy do Ameriky přes severní pól – jednalo se tak o první nezpochybnitelné dosažení severního pólu.
Ve stejném období jako Amundsen se pokoušel dosáhnout jižního pólu rovněž Angličan Robert F. Scott, jehož expedice však dorazila na pól o měsíc později (17. 11. 1912), a který se svými muži při zpáteční cestě zahynul. Roald Amundsen zahynul o sedmnáct let později v roce 1928, kdy jako jeden z prvních zorganizoval záchrannou akci na pomoc Nobileho ztroskotané vzducholodi Italia, která plnila vědecké poslání v oblasti pólu severního (zajímavostí je, že na palubě této výzkumné vzducholodi obsluhoval přístroje i český vědec, polárník a spisovatel prof. František Běhounek, který se tehdy stal prvním Čechem na severním pólu).
Od roku 1956 v bezprostřední blízkosti jižní točny funguje celoročně obsazená americká polární stanice Amundsen-Scott, pojmenovaná na počest prvních polárníků, jejichž expedice na jižní pól dorazily.
Prvním Čechem, který stanul na jižním pólu, se stal až v r. 1969 významný geomofolog a horolezec Josef Sekyra. Ten zde působil v rámci americké vědecké expedice.
-tof-
Foto: archiv Norsk Polarinstitutt a oldhorosvaz.cz