82 VÝROČÍ: 19. 11. 1862 vznikl ve Vídni Österreichischer Alpenverein - Horolezecká abeceda: vzdělávání, bezpečnost, metodika, učebnice, skripta, informace, kurzy
Horolezecká abeceda - ilustrace

VÝROČÍ: 19. 11. 1862 vznikl ve Vídni Österreichischer Alpenverein


VÝROČÍ: 19. 11. 1862 vznikl ve Vídni Österreichischer Alpenverein19.11.2023 Dnes si připomínáme založení druhé nejstarší organizace svého druhu. 19. 11. 1862 byl založen Österreichischer Alpenverein (ÖAV), později na čas sloučený s německým DAV (založeným v květnu 1869) v Deutscher und Östereichische Aplenverein (DuÖAV). ÖAV byl v době svého založení – po londýnském AC teprve druhou horolezeckou organizací v historii, a vlastně první v kontinentální Evropě, a tedy alpských zemích.

U zrodu této alpinistické organizace stáli Paul Grohmann, Friedrich Simony, Edmund von Mojsisovics, Johann Josef Peyritsch, Guido von Sommaruga a Anton von Ruthner, zpravidla tedy nejznámější horolezci své doby.
V roce 1873 došlo ke sloučení s největší německou horolezeckou organizací, Deutsche Alpenverein (DAV), a organizace Deutscher und Östereichische Aplenverein (DuÖAV) se tak stala největším horolezeckým spolkem nejen v alpských zemích, ale na světě. Toto spojení vytrvalo až do r. 1938, kdy po obsazení Rakouska (anšlus) došlo k přejmenování na DAV začleněný do Nationalsozialistischen Reichsbund für Leibesübungen, tedy říšské ligy pro tělesná cvičení (obdoba komunisty vedených státních výborech pro tělesnou výchovu a sport; tedy předchůdce ČSTV), jejímž prostřednictvím byl ve sportovních organizacích uplatňován ideologický vliv. Předsedou se stal horlivý nacista a známý antisemita. Toto období, stejně jako předválečné vylučování židů a převážně židovských sekcí alpenvereinu patří nepochybně k nejsmutnějším v dějinách organizace vzniklé z nejlepších pohnutek jako platforma pro svobodné provozování alpinismu.
Österreichischer Alpenverein, od r. 1945 opět samostatný, je významnou horolezeckou organizací, která v Rakousku zastupuje asi 350 tisíc alpinistů, spravuje téměř 250 horských chat a udržuje na 40 tisíc kilometrů turistického značení převážně ve velehorských oblastech. Součástí nebo samostatnými sekcemi ÖAV jsou rovněž akademické horolezecké organizace, sekce DuÖAV původně vzniklé v rámci DAV na českém území (např. sekce Reincherberg), či horské spolky jako např. Österreichische Gebirgsverein (ÖGV), vzniklý v rce1890 ve Vídni. V současnosti sídlí v Innsburcku a okrajově vyvíjí činnost i na území ČR, kde však má řadu aktivních členů, zpravidla sdruženým v sekci Innsburck a Edelweiss, které mají v ČR své pobočky.
-tof-

Repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz

Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2009.


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2024

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory