OSOBNOST: 16. 7. 1935 zemřela Annie Smith Peck
16.07.2024 Annie Smith Pecková byla profesorkou klasických jazyků a archeologie na Purdue University a Smith Colleges, a jednou z prvních Američanek, které dosáhly tak vysokého akademického postu. Významná feministka Smith Pecková se během studia v Evropě začala zabývat horolezectvím a postupně se stala nepochybně nejúspěšnější americkou horolezkyní své doby.
(19. 10. 1850 Providence, Rhode Island – 16. 7. 1835 New York)
Smith Pecková zahájila svoji profesní kariéru jako klasická filoložka a nic v jejím mládí nenasvědčovalo tomu, že by tato významná akademička mohla vstoupit na dráhu profesionální horolezkyně. Publikace Leading American Women ji uvádí jako pedagožku, hudebnici, významnou badatelku v oboru filologie a vynikající archeoložku.
Zlom nastal v létě 1895, kdy se zařadila mezi oněch několik málo žen, které v té době zdolaly švýcarský Matternhorn. Slávu, kterou tímto výkonem získala, využila k propagaci horolezectví, mimo jiné i jako vhodné aktivity pro „samostatné dámy“. O dva roky později vystoupila na mexickou horu Popocatepetl (5 451) a Orizabu (5 687) – tímto výstupem získala rovněž ženský světový výškový rekord. V roce 1908 uskutečnila prvovýstup na Huascaran v Peru. Vystoupila však na jeho severní vrchol (Huascaran Nevado/Norte, vysoký 6 768 m), aniž tušila, že druhý z vrcholů Huascaran Sur je ve skutečnosti vyšším z obou vrcholů. Zajímavostí může být, že od samého počátku se řadila k oné menšině žen v horách, které již v té době zcela suverénně používaly při svých výstupech mužský oděv, přestože používání sukní jako horolezeckého oděvu definitivně odzvonilo až ve třicátých letech.
Koncem devatenáctého století se rovněž zapojila do boje o dobytí nejvyššího vrcholu světa. Bohužel tehdejší geografové nedokázali zcela jednoznačně určit, která hora je opravdu nejvyšší, Smith Pecková vsadila na dosud nepříliš probádané a zmapované jihoamerické vrcholy. Mimo jiné se proslavila i svým výstupem na Nevado Coropuna (6 425) v roce 1909, na jehož vrcholu vztyčila feministický transparent.
Kromě svých feministických aktivit se rovněž velmi vážně zabývala problematikou, kterou bychom dnes nazývali rozvojovou pomocí. Kromě toho, že založila Společnost pro výzkum And, pohlížela na své iberoamerické cesty i jako na prostředek k vzbuzení zájmu o jihoamerické země. Jaké taková aktivně podporovala stavbu Panamského průplavu, byla zastánkyní výstavby panamerické železnice. O Jižní Americe hojně publikovala i přednášela.
-tof-
Foto: archiv Smith Colleges;
repro: www.horolezeckaabeceda.cz
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2009.