VÝROČÍ: 11. 7. 1971 první „československá osmitisícovka“
11.07.2024 Prvním osmitisícovým vrcholem, kterého dosáhli občané tehdejšího Československa byl Nanga Parbat ve výšce 8 125 m. Na vrcholu stanuli Slováci Ivan Fiala a Michal Orolin, expedice vedená Ivanem Gálfym nesla název II. tatranská expedícia HIMALÁJE 1971. Jednalo se celkově o pátý výstup na vrchol, druhý výstup od severovýchodu z doliny Rakiot.
Úspěšná československá expedice byla již druhou výpravou „Tatranců“ k této hoře. Poprvé se o výstup pokusili v téměř shodném složení v roce 1969, kdy sice dokázali zbudovat řadu výškových táborů (nejvyšší ve výšce 6 950m), ale nakonec byli nepříznivým počasím odraženi. O dva roky později se tedy vrátili, aby své úsilí korunovali prvním československým úspěchem na osmitisícové hoře.
První Češi na vrcholu stanuli až v roce 1992. Jednalo se o výstup Kinshoferovou cestou v západní stěně, po němž na vrcholu stanuli Josef Nežerka a Josef Rakoncaj (stejnou cestou na vrchol později vystoupil i Radek Jaroš).
Nanga Parbat (též Diamir, někdy označovaný rovněž jako Nangaparbat Peak) je se svými 8 125 metry devátou nejvyšší horou světa. Nachází se v Pákistánem spravované části Kašmíru, v takzvaně „horkém území“ které je rovněž nárokováno Indií. I proto bylo v druhé polovině minulého století obtížné se k hoře dostat, resp. získat od pákistánských úřadů povolení k výstupu.
Horu člení tři výrazné hřebeny, které na ní oddělují tři stěny, které samy o sobě vstoupily do dějin horolezectví. Jedná se o severní stěnu – Rakhiot, západní – Diamir a jižní, Rupalskou stěnu, která se převýšením 4 600m řadí k největším na světě.
Historie pokusů o výstup na Nanga Parbat je velmi dlouhá a bohatá. Je totiž první osmitisícovou horou, na kterou se kdy člověk pokusil vystoupit, první, britská expedice k ní zamířila ještě v předminulém století, v roce 1895.. Výpravu vedl A. F. Mummery, který zde 24. 8. při pokusu o přechod sedla Djama zmizel. Další výpravou k hoře byla v roce 1912 vědecká expedice vedená E. Chandlerem, která mj. přivezla řadu topografických poznatků.
O horu se ve dvacátých letech živě zajímal i jeden z nejlepších lezců té doby Willo Welzenbach, ale jeho výprava se neuskutečnila, ovšem Welzenbachovova idea zůstala živá, a časem se i sám Welzenbach na horu svých snů vrací - zemřít. V roce 1932 k hoře zamířili Němci poprvé (jednalo se tehdy o americko-německou expedici). A posléze se o horu zajímají výhradně Němci, někdy v expedicích s Rakouskou účastí. Přicházejí v i letech 1934, 1937 a 1938. Po řadě neúspěchů spojenými s mnoha obětmi na životech (až do prvovýstupu si hora vyžádala 31 lidských životů), dokonce v Německu začínají hovořit o „osudové hoře“. Pokusy o výstup pak přerušila druhá světová válka (poslední expedicí byla neúspěšná expedice v roce 1939 která se stala dostatečně známou díky Harrerově knize „Sedm let v Tibetu“. Po válce se však nakonec Němci k hoře vrátili. 3. července 1953 na vrcholu stanul Hermann Buhl, který výstup provedl bez umělého kyslíku a navíc byl při sestupu nucen bivakovat bezprostředně pod vrcholem.
-tof-
Repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2009.