OSOBNOST: 10. 1. 1949 zemřel v Mnichově Erich von Drygalski
10.01.2024 Německý geograf, geofyzik a polární vědec, který dlouhodobě působil v polárních oblastech Arktidě i Antarktidě, a vedl první německou polární expedici do Antarktidy, která objevila nová území a značně rozšířila lidské znalosti o tomto kontinentu. Podrobně se zabýval studiem ledovcové struktury v polárních oblastech. Byl i účastníkem Zeppelinovy expedice na Špicberky a podílel se na výzkumných expedicích do Ameriky i severovýchodní Asie.
.
(9. 2. 1865 Konigsberg - 10. 1. 1949 Mnichov)
Polární badatel Erich von Drygalski bývá nejčastěji zmiňován v souvislosti s první německou expedicí do Antarktidy, kterou vedl, nebo se založením Geographische Institut – geografického ústavu, který nejenom založil, ale také až do své smrti vedl.
Původně von Drygalski studoval matematiku a fyziku, studium geografie si přibral později. Geografii studoval u Ferdinanda von Richthofena, geologa známého jako zakladatele moderní geomorfologie a neváhal svého učitele následovat do jeho dalších působišť. Studoval tak geografii a geomorfologii postupně na universitách v Bonnu, Lipsku a Berlíně. Po studiích působil postupně v několika německých vědeckých institucích a pro své výsledky byl Geografickou společností vybrán k vedení německé antarktické expedice známé jako „Gauß-Expedition“ podle lodi Gauß, která se expedici stala na dlouhý čas domovem. Expedice probíhala v letech 1901 až 1903. Vědecké výsledky expedice byly později shrnuty do dvaceti obsáhlých svazků, kterým Erich von Drygalski dělal editora. Jedním z výsledků expedice byl i objev pevniny, Země císaře Viléma II. (Kaiser-Wilhelm-II.-Land). Pevninu se podařilo objevit v době, kdy samotná loď Gauß byla na 14 měsíců uvězněna v ledu.
Po návratu ze své největší a nejvýznamnější expedice byl Erich von Drygalski jmenovám profesorem geografie a geofyziky na universitě v Mnichově, kde působil až do své smrti.
-tof-
Foto a reprofoto: Wikipédia – Otevřená encyklopedie; licence wikipedia/commons, a archiv www.horolezeckaabeceda.cz
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2011.