OSOBNOST: 1. 1. 1973 zemřel František Běhounek
01.01.2024 Světově uznávaný český vědec František Běhounek proslul nejen jako průkopník české radiologie, ale také jako spisovatel a polární badatel. Na kontě má řadu dobrodružných knih určených zejména mládeži. Čestné místo mezi těmito tituly zaujímají ty, které se věnují polárnímu bádání, které autor popisoval z první ruky. František Běhounek byl totiž také prvním Čechem, který dosáhl severního pólu.
.
(28. 10. 1898 Praha - 1. 1. 1973 Karlovy Vary)
Nejslavnější český radiolog a známý polární badatel František Běhounek, držitel vědeckých mnoha cen a titulu akademik vystudoval přírodní vědy na Univerzitě Karlově, radiologii pak dále studoval na pařížské Sorboně. Od roku 1922 pracoval ve Státním radiologickém ústavu, který pak později téměř šestnáct let vedl. V roce 1946 se pak stal ředitelem fyzikálního oddělení Státního radioléčebného ústavu v Praze na Bulovce. V roce 1955 byl spoluzakladatelem fakulty technické a jaderné fyziky, která později přešla na ČVUT. Zde pak později založil a vedl katedru dozimetrie a aplikace ionizačního záření. V šedesátých letech působil také jako expert ministerstva zahraničí v organizaci UNESCO a ve vědecké komisi OSN pro výzkum atomového záření.
Roku 1926 se zúčastnil, na přímou přímluvu paní Skłodowske, části výpravy Roalda Amundsena k severnímu pólu, vzducholodí Norge. Prováděl měření na Špicberkách, ale vlastního letu k pólu se ještě nezúčastnil - letěly jen jeho měřicí přístroje. Roku 1928 byl, jako specialista na kosmické záření, vědeckým členem posádky vzducholodi Italia, pod vedením generála Umberta Nobileho. Na vzducholodi Italia, jako první Čech, přeletěl nad severním pólem. Následné ztroskotání při návratu vzducholodi, několikatýdenní pobyt na ledové kře a záchranu sovětským ledoborcem Krasin, Běhounek popsal v knize Trosečníci na ledové kře (1928), později přepracováno jako Trosečníci polárního moře. Kniha byla přeložena do řady světových jazyků. V roce 1929, rok po návratu z této výpravy, habilitoval na Karlově Univerzitě a stal se docentem radioaktivity a atmosférické elektřiny.
-tof-
Foto: archiv AV ČR; Tomáš Frank (tomas.frank@horolezeckaabeceda.cz); repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz
Tento článek byl na stránce Horolezecká abeceda poprvé publikován v rámci projektu Horské kalendárium v roce 2011.