VÝROČÍ: 15. 1. 1759 bylo otevřeno Britské muzeum
15.01.2024 Jedno z největších světových muzeí, slavné British Museum, patří k nejvýznamnějším vědeckých institucí tohoto druhu. Přestože již od šedesátých let minulého století jeho součástí není Natural History Museum, patří stále k důležitým institucím z hlediska vývoje světové geografie a pohledu na Zemi. Součástí muzea bývala i slavná knihovna s „kruhovou čítárnou“ pro badatele. I knižní fond byl v minulém století převeden do správy samostatné instituce.
Britské muzeum, mapující vývoj civilizace od nejstarších dob po současnost nejvíce proslavily sbírky ze starověkého Egypta a Mezopotámie, nespočet cenných artefaktů je k vidění i v odděleních starého Řecka a Říma, prehistorie Evropy, Blízkého Východu, Asie nebo Afriky, Oceánie a Ameriky. Obsahuje rovněž etnografické sbírky významných britských cestovatelů, mořeplavců a objevitelů, ale i rozsáhlé sbírky archeologické nebo např. umělecko-řemeslné. Největší předností je nepochybně šíře záběru, do níž se vejde celá Země, i rozsáhlé sbírky získané prostřednictvím Královské společnosti. Kromě stálých expozic pořádá muzeum ročně okolo dvou desítek tematických výstav a láká návštěvníky i na díla současných umělců.
Základem dnešního rozsáhlého fondu Britského muzea se stalo v roce 1753 zhruba 80 tisíc předmětů sbírky, kterou lékař a sběratel sir Hans Sloane odkázal národu. Za sbírkou, ceněnou tehdy nejméně na sto tisíc liber, požadoval v závěti dvacet tisíc liber pro své dvě dcery. Potřebné finance byly získány ve veřejné loterii a parlament schválil zákon o Britském muzeu, který král Jiří II. podepsal 7. června 1753.
Vstup do Britského muzea je zdarma.
-tof-
Foto: Wikipédie – Otevřená encyklopedie na základě volné licence wikipedia/commons
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2011.