OSOBNOST: 19. 6. 1928 Roald Amundsen byl prohlášen za pohřešovaného
19.06.2024 Do pokusů o nalezení a záchranu trosečníků z havarované vzducholodi Italia se zapojil i norský polární badatel Roald Amundsen. Jeho hydroplán na cestě z Norska však do cíle na Špicberkách nedolétl. 19. 6. 1928 byl prohlášen za pohřešovaného. Záchranná akce se tak změnila v tragédii.
.
(16. červenec 1872 Oslo – červen 1928 Barentsovo moře)
Co se vlastně stalo se už nedozvíme. Hydroplán, kterému velel Amundsen, nejznámější polární badatel všech dob, letec a letecký průkopník zmizel. Pravděpodobně ztroskotal v mlze při přeletu Barentsva moře. Později byl nalezen jeden z plováků, upravený jako improvizovaný vor. Bohužel bez posádky. Trosečníci zmizeli a jejich těla nebyla nikdy objevena.
Jako datum smrti Roalda Amundsena se nejčastěji uvádí 18. červen 1928, kdy byl naposledy spatřen, někdy je za datum smrti považován 19. červen, kdy bylo letadlo prohlášeno za pohřešované. Kdy však skutečně Amundsen zahynul zůstane navěky jedním z tragických tajemství Arktidy. Mohl být mezi těmi, kdo havárii přežili a snažili se zachránit na voru z trosek svého letadla.
Cílem celé akce bylo pátrání po trosečnících, kteří prostřednictvím radiokomunikace žádali po pomoc, a zejména urychlený transport zraněného velitele italské vědecké expedice Umberta Nobileho. Mezi trosečníky čekal na záchranu nadějný český fyzik František Běhounek, první Čech, který dosáhl severního pólu, a později autor řady populárně vědeckých děl (mj. popsal i tragédii Italie).
-tof-
Amundsen na stránkách Horolezecké abecedy:
VÝROČÍ: 14. 12. 1911 – dobytí jižního pólu
VÝROČÍ: 12. 5. 1926 – první prokazatelné dosažení severního pólu
Foto: archiv Norsk Polarinstitutt, repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2009.