OSOBNOST: 9. 12. 1798 zemřel Johann Reinhold Forster
09.12.2023 Německý přírodovědec, cestovatel - luteránský pastor, který působil zejména v Severní Americe, a byl rovněž účastníkem Cookovy tichomořské expedice. Johann R. Forster svým přírodovědným dílem přispěl k počátkům systematické ornitologie Evropy a Severní Ameriky. Světového uznání se mu dostalo po jeho účasti na druhé plavbě Jamese Cooka do Tichomoří, kde ho doprovázel jeho syn Georg Forster, pozdější slavný cestovatel, geograf a přírodovědec, ze které Johann Forster publikoval rozsáhlé dílo.
.
Předkové Johana a Georga Forstera pocházeli z větve skotského rodu Forresterů, která prchla za vlády Olivera Cromwella v Británii. Johann Forster studoval jazyky a přírodozpyt na Joachimsthalském gymnáziu v Berlíně, teologii na Univerzitě v Halle a poté sloužil jako luteránský pastor v Nassenhubenu (dnes polský Mokry Dwór). Roku 1766 přesídlil do Anglie, kde vyučoval na Warringtonské Akademii, později působil v Londýně, kde se již proslavil jako významný přírodovědec a roku 1772 se členem Royal Society. V tomtéž roce mu byla nabídnuta účast Cookovi druhé Cookově plavbě - v červenci 1772 se tedy vydal v doprovodu svého syna Georga, jmenovaného kresličem vědecké části expedice, na cestu na palubě lodi Resolution a vrátili se v červenci 1775. Během zastávky na mysu Dobré naděje najal Forester švédského botanika Anderse Sparrmana jako svého asistenta během plavby.
Oba Forsterové vedli detailní deníky o průběhu plavby i svých vědeckých pozorováních, ale zejména pořídili obrovský soubor přírodovědných i etnografických exponátů. Po návratu Forster starší publikoval své cestovní denníky a vědecké poznámky (1778), a jeho syn George připravil k tisku dvousetstránkovou anglicky psanou Cestu kolem světa (A Voyage Round the World 1777), která přispěla podstatně k etnologickým poznatkům o lidech v Polynésii a přinesla mu všeobecný respekt mezi vědci i běžnými čtenáři. Důsledkem zprávy Forstera bylo, že byl jako dvaadvacetiletý přijat do Royal Society a začal být považován za zakladatele moderní vědecké cestopisné literatury.
Pod dohledem svého otce vypracoval rovněž první zoologické a botanické studie oblasti jižních moří, povětšinou doplněné kresbami živočichů a rostlin. Mimo to projevil Georg velký zájem o nezávislý průzkum srovnávací geografie a etnologie. Rychle se naučil jazyk Polynésanů. Jeho zprávy o polynéském obyvatelstvu mají platnost do dnešních dnů.
V listopadu 1779 byl Johann Forster zaujal místo prosefora na universitě v Halle. Forsterovy zoologické, ornitologické a ichthyologické články ve vědeckém časopipu Philosophical Transactions of the Royal Society z let 1772–73 mu vybudovaly pověst předního zoologa se zaměřením na Severní Ameriku.
Pozornosti českého čtenáře lze jen doporučit v Praze v roce 1964 vydané dílko Cesta kolem světa podniknutá Dr. Johannem Forsterem a jeho synem Georgem Forsterem v letech 1772-1775 na lodi „Resolution“ pod vedením kapitána Cooka
-tof-
Repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz a Wikipédie – Otevřená encyklopedie, na základě volné licence wikipedia/commons
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2009.