VÝROČÍ: 20. 10. 2003 překonal Bruno Baumann pěšky poušť Gobi
20.10.2024 Poušť Gobi v jižní části Mongolska a na severu Číny patří k nejnehostinnějším končinám na světě a zároveň k jedné z nejstarších a největších pouští světa. V minulosti uskutečnilo přechod této pouště několik expedic, nikdy ji však nepřešel jedinec – byť se o to v minulosti pokusil např. R. Messner. Sólový přechod se podařil až rakouskému historikovi a antropologovi, známému spíše díky jeho expedičním projektům, Baumannovi.
Pouhý rok poté, kdy obdržel prestižní cenu v oboru německy psané cestovatelské literatury za svoji knihu Kailash – Tibets heiliger Berg, se v té době již známý dobrodruh Bruno Baumann odhodlal k cestě, kterou se zapsal do cestovatelské historie. Jeho sólový pětisetkilometrový přechod Gobi, který uskutečnil za pouhých 14 dnů a překonal při něm převýšení kolem tří tisíc metrů lze nepochybně považovat za úctyhodný výkon. Nic na tom nemění ani fakt, že před svýmodvážným sólovým experimentem již jeden přechod pouští Gobi uskutečnil. Tehdy spolu s týmem UNESCO a 30 velbloudy přešel za pouhých 23 dní nejnepřístupnější písečnou oblast pouště, část Alashan Shamo. Expedice při této cestě navštívila také ruiny kdysi kvetoucího města Khara Khoto.
Bruno Baumann (nar. 10. 1. 1955 ve štýrském Leibnitzu) se zúčastnil řady expedičních akcí, které často směřovaly do asijských pouští, ale i velehor. Působil zejména v Mongolsku, Číně, Nepálu a Tibetu, po stopách dávných karavan prošel Hedvábnou stezkou, některé oblasti přešel sólo ve stopě výprav Svena Hedina. Známé jsou zejména jeho cestopisy, ale i trekkingové průvodce a filmové dokumenty z cest.
-tof-
Foto: Wikipédia – Otevřená encyklopedie; licence wikipedia/commons
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2010.