VÝROČÍ: 1. 10. 1997 byl v Bukovských horách zřízen Národný park Poloniny
01.10.2024 Národný park Poloniny je národní parkem nacházejícím se v severovýchodním výběžku Slovenska na hranicích s Polskem a Ukrajinou. Orograficky patří do Východních Karpat, oblasti Poloniny a celku Bukovské vrchy. Geologicky spadá do jednotky dukliansko - bukovského flyše. Společně se sousedním s národním parkem Bieszczady v Polsku tvoří biosférickou rezervaci Východní karpaty.
NP Poloniny byl vyhlášen "Nariadením vlády SR č. 258/1997 Z.z. zo dňa 23. septembra. 1997, ktorým sa vyhlasuje Národný park Poloniny s účinnosťou od 1. októbra. 1997". Park leží v okrese Snina v Prešovském kraji, a jeho území tvoří nejvýchodnější a zároveň nejméně osídlenou oblast Slovenské republiky. Dominující přírodní složkou parku jsou lesy, pokrývající 80% z celkové výměry 164 190 ha. Z větší části se jedná o rozsáhlé bučiny, nebo jedlobukové lesy, blízké původním středoevropským porostům. Na území parku je nejvyšší koncentrace přírodních lesů (pralesů) na Slovensku. Pro vrcholové partie zejména na hlavním hřebeni Bukovských hor jsou charakteristické horské louky, tzv. poloniny.
Fauna a flóra parku je poměrně rozmanitá, avšak nejcennější devizou je četný výskyt východokarpatských rostlinných i živočišných druhů, mezi kterými je řada endemitů. Za velmi významné lze považovat skutečnost, že tato řídce osídlená oblast vyznačující se relativně nízkou mírou narušení lidskými aktivitami, tvoří významné refugium řady druhů. V rozsáhlých komplexech přírodních nebo přírodě blízkých ekosystémů bučin a jedlobukových porostů se vyskytují prakticky všechny slovenské šelmy včetně vlků a medvědů, ale i další velcí savci, z nich asi za nejzajímavější lze považovat z bieszczadského národního parku sem pronikající jedince zubrů a losů.
Relativně řídké (a na poměry střední Evropy velmi řídké) osídlení v tomto pozoruhodném kraji rovněž zanechalo řadu stop, rozsah a rozmístění kulturních enkláv dodnes nepředstavují v této oblasti trvalý antropický tlak, proto se zde na jedné straně zachovala relativně velmi málo dotčená příroda, a na druhé straně řídké osídlení a přetrvávající neprostupnost krajiny umožnily zachování svérázného kulturního fenoménu s jedinečnými kulturními památkami, jako např. řadu mimořádně zachovalých dřevěných kostelíků pravoslavné církve v některých zdejších obcích (např. v Topoli, Ruskom Potoku či Jalovej). Území NP Poloniny je nepochybně atraktivní, i když dosud naštěstí málo vyhledávané, i z hlediska turistiky. Značené turistické stezky vedou z několika osad, např. z Nové Sedlice, Runiny, Topoľu a Uličské Krivé.
-tof-
Odkazy:
Ochrana přírody, národní parky a rezervace na stránkách Horolezecké abecedy
- VÝROČÍ: 1. 3. 1872 byl vyhlášen první národní park v historii
- VÝROČÍ: 23. 3. 1967 byl vyhlášen Parc national des Pyrénées
- VÝROČÍ: 1. 4. 1988 vznikl národní park Malá Fatra
- VÝROČÍ: 10. 4. 1872 proběhl poprvé „Den stromů“
- VÝROČÍ: 17. 5. 1963 vyhlášení prvního českého národního parku
- VÝZNAMNÝ DEN: 24. 5. Evropský den parků
- VÝROČÍ: 1. 7. 1999 vyhlášení nejmladšího českého NP
- VÝROČÍ: 16. 8. 1918 vznikl Parque nacional de Ordesa y Monte Perdido
- VÝROČÍ: 28. 8. 1838 Jiří Buquoy zřídil první rezervaci v Čechách
- VÝROČÍ: 24. 9. 1906 byl vyhlášen Devils Tower National Monument
- VÝROČÍ: 1. 10. 1890 byl v Kalifornii vyhlášen Yosemite National Park
- VÝROČÍ: 1. 10. 1967 ve Sněžných horách byl zřízen Kosciuszko National Park
- VÝROČÍ: 18. 12 1949 vyhlášení TANAP
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2010.