Výstava Absolonových fotografií láká jeskyňáře do Brna
21.06.2010 Unikátní výstava, kterou připravilo Moravské zemské muzeum do pavilonu Anthropos představuje Karla Absolona, legendárního objevitele, prostřednictvím fotografií z jeho osobního archívu a doprovodných trojrozměrných exponátů – dalších osobních Absolonových věcí. Výstava nazvaná Karel Absolon – Fotografie, je ojedinělým svědectvím o rodícím se fenoménu přelomu devatenáctého a první poloviny dvacátého století - totiž o vědecké fotografii, a o úloze, kterou v této oblasti Absolon sehrál.
Karel Absolon, známý archeolog, speleolog, zoolog i muzeolog a především legenda české, resp. moravské karsologie, je osobností bezesporu známou, o jehož životě a díle byla publikována řada prací. Zcela na okraji zájmu však zůstal Absolonův rozsáhlý soukromý fotoarchiv, jehož prostřednictvím lze mj. zmapovat časté Absolonovo mezinárodní působení a řada výzkumných zahraničních cest i mezinárodních vědeckých kontaktů.
Úctyhodný archiv Absolonových fotografií obsahující osm tisíc skleněných pozitivů i negativů spravuje Moravské zemské muzeum v Brně, které v současné době mj. celé toto bohatství zdigitalizovalo, ale zejména toto unikátní bohatství začíná zpřístupňovat a seznamovat s ním širší veřejnost. Také proto stávající výstavu doprovází i zdařilá publikace Absolonových fotografií (Absolon, K.: Fotografie z evropských jeskyní a krasů, Moravské zemské muzeum, Brno 2010).
Výstava probíhá v průběhu celých prázdnin a bude přístupná ještě do 12. září 2010.
Zcela symbolicky je stávající výstava umístěna do nového Pavilonu Anthropos, který nedávno prošel komplexní rekonstrukcí. U zrodu Pavilonu Anthropos zaměřeného především na paleolit stál totiž ve druhé polovině dvacátých let minulého století právě Karel Absolon, díky jeho úsilí se podařilo ve speciálním pavilonu "Člověk a jeho rod" na dnešním výstavišti soustředit v rámci výstavy soudobé kultury v roce 1928 nebývalé množství nálezů z nejranějších období lidských dějin. Původní výstava sice v důsledku válečných událostí zanikla, v poválečném období na ni však navázal Jan Jelínek, antropolog světového významu, kterému se podařilo na tuto tradici navázat, a pro Moravské zemské muzeum vybudovat stávající Pavilon Anthropos.
-tof-
Repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz
Externí odkaz: Moravské zemské muzeum