215 Pozvánka na výstavu Dobrodružství vertikál - Horolezecká abeceda: vzdělávání, bezpečnost, metodika, učebnice, skripta, informace, kurzy
Horolezecká abeceda - ilustrace

Pozvánka na výstavu Dobrodružství vertikál


Pozvánka na výstavu Dobrodružství vertikál07.06.2010 Podhorácké muzeum v Předklášteří u Tišnova na Brněnsku připravilo jako hlavní výstavu sezóny expozici zaměřenou na historii světového a českého horolezectví s důrazem na skalní oblasti v České republice. Expozice je rozdělena do několika částí, z nich je jedna zcela v souladu s nejlepší tradicí muzejní pedagogiky věnována dětem. Celá, jistě poměrně ojedinělá výstava potrvá do 28. září, lezci z celých Čech tedy mají o důvod víc zajet do Morkrasu či na Pálavu a spojit tak lezení s kulturním zážitkem.

.

 vystava

Pozvánka na vernisáž výstavy


Výstava věnovaná rovnou měrou vývoji světového i našeho horolezectví se v muzeu v Předklášteří chystá již dlouho. Hlavní zásluhu na jejím uspořádání má Kateřina Brdíčková, která si, jako aktivní lezkyně, ještě jako studentka třetího ročníku Filosofické fakulty MU v Brně zvolila právě horolezectví za předmět své bakalářské práce. To by nebylo tak mimořádné, kdyby se nejednalo o práci v oboru muzeologie, a Kateřina se nerozhodla, když už musí práci odevzdat, že rozhodně dá přednost práci na zcela konkrétním projektu. Výsledkem byl scénář výstavy Historie horolezectví, která již v této první podobě byla koncipovaná jako průřezová výstava s důrazem na historii českého horolezectví, a byla od samého počátku situovaná do zcela konkrétních prostor Pohoráckého muzea, se kterým autorka spolupracovala.

 vystava

Pohled do expozice


Z tiskové zprávy:
Výstava se věnuje historii světového, československého a českého horolezectví. Množství fotografií, textů a tématických odkazů zachycuje vývoj a představuje důležité události a osobnosti této mimořádné aktivity. Návštěvníci jsou seznámeni s horolezeckou výzbrojí, výstrojí, oděvem a technikami. Vedle vlastních sbírkových fondů využilo pořádající muzeum ve spolupráci s Národním muzeem v Praze, Muzeem města Brna , Krkonošským muzeem ve Vrchlabí, Muzeem Blansko a Uměleckoprůmyslovým museem v Praze rovněž sbírkových předmětů těchto institucí, stejně jako soukromých sbírek. Tím byla instalace v několika prostorových sestavách obohacena o dobové oděvy a vybavení různých akcí. Časová linka se přirozeně rozvíjí od nejstarších výstupů až po současné vybavení expedic.

 vystava

Vybavení expedice Hindúkuš 1965


Výstava potrvá do 28. září 2010, od 6. června k ní přibude výstava obrazů s horolezeckou tématikou autora Josefa Borkovce, 7. června v 17 hodin se pro veřejnost koná odborná přednáška známého brněnského horolezce Jiřího Růžičky.
-tof-

 vystava

Plakát výstavyOdkazy:

Informace na stránkách Podhoráckého muzea (obsahuje foto z výstavy)
Informace na stránkách Muzea Brněnska
Bakalářská práce K. Brdíčkové na stránkách MU Brno

Foto: Kateřina Brdíčková; Podhorácké muzeum, Předklášteří


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2024

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory