VÝZNAMNÝ DEN: 10. 3. den solidarity s lidem Tibetu
10.03.2024 Den solidarity s lidem Tibetu je připomínkou počátku povstání obyvatelstva v roce 1959 proti čínské okupaci Tibetu, v té době trvající již devátým rokem. Na 10. březen připadá mezinárodní kampaň „Vlajka pro Tibet“ připomínající toto krvavě potlačené povstání, které mělo pro Tibet dalekosáhlé následky. I my tímto symbolicky na stránky Horolezecké abecedy vyvěšujeme tibetskou vlajku.
.
Tibetská vlajka je připomínkou událostí ve Lhase 10. 3. 1959, kdy došlo ke srocení lidu odhodlaného bránit tibetského duchovního představitele dalajlamu před čínskou armádou. Potlačení nepokojů ve Lhase vyvolalo řadu dalších nepokojů po celé zemi, okupované komunistickou Čínou již od roku 1950, a vedlo rovněž k zvýšení aktivity ozbrojeného hnutí odporu, které působilo ve formálně již od Tibetu odtržených (čínskou armádou „osvobozených“) částech země.
Během tohoto násilně potlačeného povstání zemřelo 87 000 Tibeťanů a dalších 80 000 včetně 14. dalajlamy, bylo okolnostmi přinuceno odejít do exilu. Bezprostředním následkem bylo rozpuštění místní vlády a vytvoření tibetské exilové vlády v Indii. Pro Tibet následovala nejhorší léta jeho historie, včetně desetiletého období Mao Ce-tungovy tzv. „kulturní revoluce“ v Číně, s jejími zhoubnými následky pro všechny Čínou okupovaná území. Mezi nejhorší projevy okupantů patřila likvidace všech projevů autentické kultury, soustavné počínšťování obyvatelstva a zvyšování počtu čínských obyvatel na historickém území Tibetu, včetně Čínou plně kontrolované tzv. Autonomní oblasti Tibet (zahrnující dnes asi třetinu původního Tibetského území).
„Vlajka pro Tibet“ je připomínkou trvající okupace, represí, genocidy, asimilace a kulturní devastace.
-tof-
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2009, kdy bylo připomínáno již padesáté výročí povstání; v březnu 2010 byl článek upraven pro použití v každoročním kalendáriu.