VÝROČÍ: 18. 5. 1899 založení Českého olympijského výboru
18.05.2024 Dnes připomínáme založení Českého výboru pro hry olympijské, přímého předchůdce Českého olympijského výboru (ČOV), který od r. 1900 pracuje jako stálý orgán. Od 18. června 1919 s přestávkou v průběhu 2. světové války fungoval až do prosince 1992 jako Československý olympijský výbor. Výbor vznikl z podnětu Jiřího St. Gutha-Jarkovského (člena Coubertinova mezinárodního olympijského výboru) a Josefa Rösslera-Ořovského.
Český olympijský výbor vznikl již tři roky po uspořádání prvních novodobých olympijských her, které proběhly v Athénách díky velkému osobnímu nasazení zakladatele moderní olympijské myšlenky Pierra deCoubertin. Prvních her se zúčastnilo 311 sportovců ze 13 zemí, a český sport zde byl zastoupen právě zakladatelem českého olympionismu, politikem a sportovním funkcionářem dr. Jiřím Stanislavem Guthem-Jarkovským (mj. jedním ze zakladatelů Klubu českých turisů - KČT). Přestože český výbor vznikl zejména s cílem zajištění české účasti na druhých připravovaných hrách, již o necelý rok později v roce 1900 se přeměnil ve stálý orgán českého sportu. Patří tak k vůbec nejstarším národním olympijským výborům trvalého charakteru, neboť do té doby většina NOV vznikala a pracovala jen krátce před konáním olympijských her.
Není bez zajímavosti, že Češi stáli od počátku u zrodu olympijské myšlenky (Jiří Guth byl spolu s jedenácti dalšími mezinárodními představiteli členem mezinárodního olympijského výboru již od historického „Kongresu pro obnovení olympijských her“ pořádaném v r. 1894 na pařížské Sorbonně), ale byli i iniciátory vzniku zimních olympijských her (III. mezinárodní olympijský kongres v Praze, a návrhy známého sportovního funkcionáře a hlavně nadšeného lyžaře Josefa Rösslera-Ořovského, kterému je rovněž přisuzováno prvenství v použití lyží v českých zemích).
-tof-
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2009.