VÝROČÍ: 23. 2. 1999 zavalila ničivá lavina Galtür
23.02.2024 Při největší alpské lavinové katastrofě v druhé polovině minulého století zahynulo 31 lidí. Na rakouské městečko Galtür se po noční sněhové bouři sesulo přibližně třista tisíc tun sněhu, které dosáhlo neuvěřitelných 100 metrů výšky na čele laviny. Masa sněhu během 50 vteřin zničila polovinu obce. Pomoc zvenčí v obtížných podmínkách nemohla dorazit, a obyvatelé města museli sami vyhrabat těla svých příbuzných. Největší záchranná operace v poválečném Rakousku začala až další den.
Svět obletěly děsivé záběry zničeného města a postupně vyprošťovaných obětí lavinové katastrofy, která svým rozsahem nemá v Rakousku obdoby. Galtür se po katastrofě těžko vzpamatovával i proto, že ekonomika města byla ve značném měřítku závislá na turismu, a po této katastrofě a hlavně značné publicitě zničenému městu věnované, se mu turisté několik let vyhýbali. Nechtěné popularitě přispěla rovněž další velká lavinová nehoda v Jamtalu v obvodu města Galtür, ke které došlo na sklonku téhož roku. 28. prosince zahynulo v lavině devět alpinistů z DAV vedených vůdcem. Lavina v oblasti horské chaty Jamtalhütte strhla čtrnáctičlennou skupinu německých horolezců, z nich přežilo pouze pět.
Značné pozornosti světových médií se Galtür těšil ještě dlouho po lavině, drastické záběry byly zařazovány mj. v souvislosti s budováním protilavinových galerií a varovných systémů, které za cenu značné investice významnou měrou zvýšily bezpečnost města.
Mimořádně rozsáhlá lavina, která městečko postihla, se do dějin zapsala nejenom vysokým počtem obětí (ve světovém měřítku se ovšem nejednalo o počet nijak mimořádný – v USA evidují lavinu, která si vybrala na 300 lidských životů, a např. v afghánském Hindúkuši nejsou laviny, které pohřbí celou zásobovací karavanu ničím neobvyklým), ale zejména pro svoji neočekávanost. Zasáhla totiž území, které bylo považováno za historicky bezpečnou zónu, do které lavina nepronikla nejméně 600 let.
Obrovská masa sněhu se utrhla těsně po čtvrté hodině odpolední, (některé zdroje uvádí zcela přesných 16:01), kdy straší zmrzlé a podle všeho bezpečné vrstvy staršího sněhu nevydržely ohromný nápor vrchního prachové vrstvy vzniklé v krátkém časovém období, zejména v průběhu intenzivního sněžení předcházející noci. Utržené masy stmeleného starého a nového sněhu se vzhledem ke své hmotnosti řítily rychlostí dosahující téměř 300km/h, a během své dráhy strhly sněhové vrstvy, které umožnily lavině nabýt na svém objemu až několikanásobně.
-tof-
Foto: austria-lexikon.at
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2010.