OSOBNOST: 17. 2. 1936 zahynul Albert I. Belgický
17.02.2024 Albert Leopold Clément Marie Meinrad, jež do historie vstoupil jako Albert I. Belgický, zahynul po pádu na belgických skalách oblasti Marche les Dames. Známý belgický alpinista, který působil především ve Švýcarsku a Tyrolsku, lezl ten den sám a s největší pravděpodobností došlo k banální lezecké nehodě. Vzhledem k tomu, že osudné okamžiky neměly žádného přímého svědka, objevilo se po smrti třetího belgického krále několik konspiračních teorií, které však s odstupem nevypadají příliš pravděpodobně.
.
Král Alber I. je ve své vlasti především obdivován za svoji chrabrost při obraně belgické neutrality za první světové války, na jejímž počátku, kdy se Německé císařství rozhodlo neuznat mezinárodní smlouvy o neutralitě Belgie a přejít přes ni při invazi do Francie, ohradil se Albert často citovaným výrokem „Belgie je národ, nikoli silnice“. A postavil se do čela belgické armády.
V čele malé a špatně vyzbrojené armády Albert území spíše ztrácel, avšak svým rozhodným postojem pomohl spojencům připravit zastavení německé invaze na Marně. Uhájil Antverpy, později vedl armádu do úspěšné bitvy o Yser a koncem války dobyl na oslabeném nepříteli celou Belgii zpět a do Bruselu se vrátil jako zbožňovaný a obdivovaný národní hrdina.
Nadšený alpinista Albert se ve svém osobním životě choval velmi liberálně a pokrokově. Prohlašoval se za obyčejného občana, a často jako prostý občan vycházel do ulic. Velký sportovec Albert zahájil svoji horolezeckou kariéru až ve svých třiceti letech, o to našenějším alpinistou se pak stal. Do Švýcarských a Tyrolských Alp jezdil celý život, často s rodinou (řadu i poměrně náročných lezeckých túr absolvoval s manželkou, bavorskou princeznou Alžbětou; Elisabet, i dětmi).
Rok po smrti statečného krále, v den výročí královy smrti vztyčili horští vůdci z Chamonix belgickou vlajku na dosud bezejmenné jehle ve skupině Aiguilles de Chamonix a pojmenovali ji na počest Alberta I. Pointe Albert.
-tof-
Foto: Wikipédia – Otevřená encyklopedie; licence wikipedia/commons
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2010.