118 VÝROČÍ: 9. 2. 2009 podnikli Moro a Urubko první zimní výstup na Makalu - Horolezecká abeceda: vzdělávání, bezpečnost, metodika, učebnice, skripta, informace, kurzy
Horolezecká abeceda - ilustrace

VÝROČÍ: 9. 2. 2009 podnikli Moro a Urubko první zimní výstup na Makalu


VÝROČÍ: 9. 2. 2009 podnikli Moro a Urubko první zimní výstup na Makalu09.02.2023 Posledním nepálským osmitisícovým vrcholem bez zimního vstupu byla pátá nejvyšší hora světa Makalu (8.462), na kterou se zimní výstup podařil až v roce 2009. Ten podnikli Ital Simone Moro a Kazach Denis Urubko. Makalu je považována za jednu z nejobtížněji dostupných osmitisícovek, a i to bylo důvodem, že se zimní výstup do té doby nepodařil.


Cesta k vrcholu Makalu
Cesta k vrcholu Makalu

Urubko na vrcholu
Urubko na vrcholu

Simone Moro a Denis Urubko
Simone Moro a Denis Urubko

Lehká, dvoučlenná expedice ve složení jednačtiřicetiletý horský vůdce a vojenský instruktor Simone Moro a šestatřicetiletý horolezec žijící v Kazachstánu kde působí jako vedoucí národního horolezeckého družstva Denis Urubko se navzdory potížím s dopravou materiálu, nepřízní počasí i techniky zdolala Makalu za pouhých 20 dnů od příchodu do základního tábora ve výši 5.800 metrů.

Pro Simone Mora je to už druhý zimní prvovýstup, před tím v roce 2005 vylezl na Shisha Pangmu.
Zajímavostí může být, že všechny ostatní osmitisícové vrcholy, které byly zdolány v zimě, mají u jména prvovýstupců uvedeno slovanské jméno, především zásluhou polských zimních výprav v osmdesátých letech. Výjimkou je (ovšem rovněž slovanský) výstup na Čo Oju v roce 1985, který vstoupil do zlatého fondu průkopnických výprav. Nejenom, že se jednalo o výstup zimní, ale navíc úplně poprvé o himálajský zimní výstup provedený alpským stylem. Jeho protagonisty byli český horolezec Jaromír Jarýk Stejskal (dnes občan SR), a přední slovenský horolezec a instruktor Dušan Becík (mimochodem bratr stávajícího ministra zemědělství SR), který o tři roky později zahynul na Mont Everestu.

Denis Urubko na Makalu vylezl jako na svou 13. osmitisícovku, ale už 12. května 2008, teď si výstup zopakoval. Ještě v tomtéž roce výstupem na Čo Oju 11. května 2009 se připojil úzké skupině horolezců, kteří vylezli na všech 14 osmitisícovek. I tento poslední výstup provedl ve „velkém stylu“, když na svoji „poslední chybějící“ osmitisícovku vystoupal novou cestou. Ostatně, prvovýstupy na osmitisícové vrcholy si připsal celkem třikrát, na tři osmitisícovky vystoupil dvakrát.
-tof-

Foto: Simone Moro; převzato ze stránek HoryInfo.czTento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2010.


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2023

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory